Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivBakım Önerileri

Sağlıklı Saç ve Cilt İçin Faydalı Gıdalar

Sağlıklı Saç ve Cilt İçin Faydalı Gıdalar

Ne yediğiniz saçınızda farklılık yaratabilir. Daha sağlıklı ve parlak saçlar için menünüze bu yiyecekleri de ekleyin – Dorie Eisenstein

"Saçlarınızın sağlıklı olmasını devam ettirebilmeniz en uygun gıda dengesiyle gerçekleşir."diyor NewYork ve Londra’da PhilipKingsley Trichnological Center’da ürün gelişim müdürü Bryan Thompson . Mineral,vitamin,karbonhidrat ve protein karışımlarına ihtiyac vardır. Eğer bunlardan birini fazla tüketirseniz,özellikle vitamin ve minerallerden,saçın uzamasında büyük problemler yaşayabilirsiniz.

İyi saç gıdası, saçınızın yapı bloğu olan yeterli proteini almaktan geçer. Daha sonra saçın uzaması için protein toplanmasına yardım eden karbonhidrata ihtiyaç vardır. Thompson " Öncelikle protein, daha sonra ise saç için en önemli mineralleri içeren demir tüketilmeli. Diğer önemli vitamin ve B kompleksi içeren mineraller ise enerji üretimi ve saçın kurulu yapısını birleştiren; folik asit, B12 ve çinkodur."diyor.

Bilirsiniz doğru yiyecekler tüketmek sizi ince yapılı ve derli toplu gösterir. Ama şunu bilmiyorsunuz, aynı zamanda cildin düzelmesi, saçın parlaması, tırnakların güçlenmesi ve daha birçok şeyi de sağlar. NewYorkta özel bir araştırma yapan gıda mühendisi Sara Ryba diyor ki; müşterilerimin çok iyi beslendiğini ve bol su içtiklerini söyleyebilirim. Gözleri gayet parlak, ciltleri de gayet mükemmel gözüküyor.
Şimdi Ryba sizin daha iyi görünmenizi sağlayacak menüyü sizlerle paylaşıyor:

· Su: Bol miktarda su içmek cildinizin daha güzel görünmesine yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda cildi yorgun ve sarkmış görüntüden de korur. Aynı zamanda toksinin de vücuttan çabuk atmasını sağlar.
· Avokado, Somon Balığı ve Keten Tohumu: Omega içeren bu üç besin, şişkin gözlere, ciltte oluşan çizgilere ve ciltteki sarkma gibi problemlere yol açan vücuttaki şişliği azaltmaya yardımcı olur. Daha iyi yarar sağlaması için yoğurt gibi yiyeceklerle kullanmadan önce keten tohumunu mutlaka öğütün.
· Kavun, Çilek, Kiraz: Cildi sıkılaştıran ve geren, az şekerli meyvelerdir. Muz ve ananas gibi çok şekerli meyvelerden sakının çünkü bu meyveler, kan şekerinizi yükselterek sisteminize insülin gelmesi ve hormonal reaksiyonlar göstermesiyle kan şekerinizin düşmesine neden olur. Bu hormonal reaksiyonlar, suyu himayesinde tutarak vücut şişkinliğine sebep olur. Bunun sonucunda da cildiniz daha şişkin ve yorgun görünür.
· Yemiş ve Buğday Tohumu: Hepsi biyotin dolu besinlerdir.Saçların ve tırnakların güçlenmesine ve sağlığının korumasına yardımcı olur.