Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivBakım Önerileri

Bronzlaşmak mı Yanmak mı?

Bronzlaşmak mı Yanmak mı?

Yaklaşan yaz mevsimiyle birlikte güneş de kendini iyice hissettirmeye başladı. Güneşin tadını doyasıya çıkartabilmek, kusursuz bir bronzluğa sahip olabilmek kuşkusuz herkesin isteğidir.

Kendinizi güneşe teslim etmeden önce güneş ve cildimize etkileriyle ilgili uyarılara dikkat etmeliyiz:

· Herzaman için güvenli bir şekilde bronzlaşmak en iyisidir. Yanmadan yavaşça bronzlaşmanın bile cildiniz için zararları büyüktür.

· UVB ışınları yakıcı ışınlar olup ani ve kalıcı zararları vardır. UVB ışınlarının zararları 1 dakika dışarıda yürürken bile görülebilir.

· UVA ışınları ise güneşin sessiz öldürücüleridir. Hissetmezsiniz ama cilt kanserinin ve kırışıklıkların başlıca nedeni onlardır. UVA ışınları, UV ışınlarına karşı geçirmezliği olmayan camdan dahi nüfuz edebilir.

· Bulutlu bir günde bile güneş ışınları cilde etki etmektedir.

· Gölgede oturmak ya da şapka takmak sizi sadece güneş ışınlarının birkısmından korumaya yardımcı olur. Bunun haricinde su, çimen gibi çevredeki yüzeyler, yüzeyden cildinize güneş ışınını daha fazla yansıtarak iki kat daha fazla zarar verir.

· Yerden yükseklik güneşin etkisini arttırıcı bir etkendir. Her 300 m yükseklite güneşin etkisi %4 artmaktadır.

· FDA’ya göre bir ürünün SPF numarası, sizin yanmadan önce güneşte ne kadar kalabileceğinizin işaretidir. Normalde cildinizin pembeleşmeye başlamadan önce güneşte 20 dk kalabiliyosanız SPF 15 faktörlü bir ürün, sizin yanmadan güneşte 5 saat boyunca kalabilmenizi sağlar. Formül, 20 dakika * 15 (SPF) dir. Yüzüyorsanız ya da terliyorsanız mutlaka suya dayanıklı bir ürün kullanmalısınız. (40 ile 80 dakikadan sonra tekrar uygulamalısınız)

· SPF2 olan bir ürün, UVB ışınlarını %50 oranında azaltırken, SPF 10 %85, SPF 15 ise %95 ve SPF 30 %97 koruma sağlar. SPF 30dan yüksek ürünler, daha fazla koruma sağlamaz sadece güneşte daha uzun süre yanmadan kalmanızı sağlar.

· Güneş koruyucusunu güneşe çıkmadan 15, 20 dakika önce uygulamak gereklidir. Bu süre içinde güneş kremi, cilt tarafından emilir.

· Güneşyanığı, 12 ila 24 saat boyunca gitgide etkisini arttırır. Güneş yanığı durumunda yanığı yoğun merhemlerle kapatmak yanlıştır. Bu yoğun nemlendiriciler, ısıyı tutar ve daha fazla zarar verir. Cildinizi soğuk suyla ya da aloe vera ile temas ettirmeniz gerekir, buzu hemen cildinizin üzerine koymak daha kötü bir yanığa neden olur. Ağrı ya da ciltteki kabarmayı alması için aspirin alabilirsiniz.

· Güneş koruyucunuzu günlük kullanmak isterseniz cilt bakımınızın bir parçası olarak en son uygulamanız gerekir. Önce uygulayıp üzerine de nemlendiricinizi uygularsanız etkinliğini yok etmiş olursunuz.

· Koruyucu kreminizin üzerine uygulayacağınız fondöten, ince yapıda, renkli nemlendirici ya da losyon gibiyse (SPF içermeyen) o zaman altına uygulamış olduğunuz koruyucunun gene etkisini yitirmiş oluyorsunuz. Ama standart bir fondöten ise, pudra kıvamında olabilir, krem kıvamında olabilir farketmez çok fazla bastırmadan uyguladığınız takdirde alttaki kotruyucu kremin etkinliğini etkilemez.