Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivBakım Önerileri

El ve Ayak Güzelliğimizin Düşmanı Mantar

El ve Ayak Güzelliğimizin Düşmanı Mantar

Ayak ve el tırnağı mantarı ve ayak mantarı hastalığı gitgide büyümekte ve ne yapmamız gerektiğini de bilememekteyiz. El ve ayaklarımıza zarar veren mantarlarda ,tırnağın deriden ayrılması, tırnağın altında ve çevresinde yeşille sarımsı, beyaz, mavi veya siyah büyüme, incelme ve kabuklaşma görülür. En kötüsü de, iltihaplı bölgede acı ve kaşıntı olmasıdır. Gene de bu durumu önlemek ve mantar iltihabını iyileştirmek için birkaç çözüm vardır.

Tırnakların iltihaplanmasından korunmanın en güzel yolu onları temiz tutmaktır. Ayrıca havuz kenarındaki duşlarda sandaletle duş almak ,ayakkabılarımızı başkalarıyla paylaşmamak ve hava alan ayakkabıları kullanmak da diğer önlemlerden birkaçıdır. Aynı zamanda manikür ve pedikür de mantarın en büyük düşmanıdır.
Eğer tırnaklarınızda iltihaplanma veya acı hissediyorsanız, emin olun bu problemi çözmenin birçok yolu var. İnatçı ve tutarlı olun! Çünkü mantar iltihabının iyileşmesi birkaç hafta veya ay sürebilir. Bütün yağlar, sulu ürünler ve kapsüller bunlara en iyi çarelerdendir. İşte mantarı tedavi etmeye yardımcı olacak birkaç öneri:

Elma Suyu Sirkesi: 1 bardak elma suyu sirkesiyle, 1 bardak sıcak suyu karıştırın ve seramik veya cam kaseye dökün. İltihaplanmış bölgeyi 10 dakika içinde bekletin ve sıcak suyla yıkayıp, her gün tekrarlayın. İyileşmesini hızlandırmak içinse bölgeyi elma suyu sirkeli ve sıcak sulu pamukla bandajlayın. Tüm gece bekletin sabah çıkarın ve tekrar aynı işlemi uygulayın.

Sarımsak: Eğer sarımsağı kapsül şeklinde kullanacaksanız reçeteye uyacak biçimde kullanın. Eğer çok kötü değilse iltihaplı bölgeye sarımsak yağı uygulayabilirsiniz.

Üzüm Tohumu Suyu: İltihaplı bölgeyi sabun ve suyla yıkayın ve durulayın. Pamukla bölgeye üzüm tohumu suyunu uygulayın ve hava alması gerektiği için kesinlikle bandajlamayın veya üstünü kapatmayın. Günde iki defa yapmanız gerekmektedir.

Çay Ağacı Yağı: İltihaplı bölgeyi sabun ve suyla yıkayın ve durulayın. Pamukla bölgeye çay ağacı yağını uygulayın ve hava alması gerektiği için kesinlikle bandajlamayın veya üstünü kapamayın. Günde iki defa yapmanız gerekmektedir.

Keklikotu Yağı: İltihaplı bölgeyi,sabun ve suyla yıkayın ve durulayın. Pamukla bölgeye keklikotu yağını uygulayın ve hava alması gerektiği için kesinlikle bandajlamayın veya üstünü kapamayın. Günde iki defa yapmanız gerekmektedir.