Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivBakım Önerileri

Saçınızı Doğru Mu Fırçalıyorsunuz?

Saçınızı Doğru Mu Fırçalıyorsunuz?

Saçımızı fırçalamak düşünmeden ve sürekli yaptığımız işlerden biri. Saçımızı fırçalama işlemi belki de bir dakikada biter. Eğer saçlarınızı sık fırçalıyorsanız, doğru fırçalamayı bilmenizde fayda var.

İlk kural: Saçlarınız ıslakken fırçalamayın. Kurumasını beklemek en iyisidir. Saçlarınızın kolay taranmasını sağlayan özel ürünler de satılmaktadır. Bu ürünlerin çoğu ıslakken uygulanır. Islakken saçlarınızı parmaklarınız yardımıyla açabilirsiniz ama asla fırça kullanmayın.

İkinci Kural: Mümkünse saçlarınızı fırçalamadan önce tarayın. Tarama işlemi mutlaka daha önce yapılmalıdır. Saçınızı taramaya aşağıdan başlayın daha sonra yukarlara doğru çıkın. Eğer saçınız çok dolaşmışsa bölümlere ayırın ve her bölümü ayrı tarayın. Bu metod ile saçlarınızı açtıktan sonra yukardan aşağıya doğru saçınızı fırçalayabilirsiniz. Sert fırçalamayın. Genelde bir saç telinin uç kısmı birkaç cm yukardaki saç derisinden daha parlaktır. Bu da şunu gösterir ki saç teli tarama ya da sert fırçalama sonucu kırılmıştır.
Çok iyi bir fırça ya da tarak kullanmalısınız. Ucuz plastikten yapılmışları kullanmamalısınız. Hem saçınıza zarar verir hem de elektrostatiğe neden olur; elektrostatik bir uhu gibidir, fırçada kalarak her saçınızı taradığınızda daha fazla statik yakalar.
İşte size elektriklenmeyi yok etmeniz için bir ipucu: Saçınıza az miktarda su sıkın, bu saçınızın yük boşalması yaşamasına neden olur. Saçınızı fırçaladıktan sonra saçınızı parlaklaştırmak için sprey sıkabilirsiniz. Eğer güzel bir ürünse zaten saçınızı da koruyacaktır. Saçınıza şekil vermek için jöle ya da köpük kullanabilirsiniz. Uzun saçlıysanız gün boyu saçlarınızı uçuşmalara ve elektriklenmeye karşı korumak için sprey kullanabilirsiniz.