Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivMakyaj Teknikleri

Fondöteniniz Cildinize Ne Kadar Uygun?

Fondöteniniz Cildinize Ne Kadar Uygun?

Etkileyici bir makyaj cildinize uygun güzel bir fondötenle başlar. Fondöten alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cilt renginize uygun olmasıdır. Cilt tonunuzu fondötenle değiştirmeye çalışmak çok yanlıştır çünkü gün ışığında ya da normal ışıkta çok yapay duracaktır.

Genelde cilt renklerinde pembelik ya da turunculuk olmadığı için pembelik ya da turunculuk içeren fondötenlerden kaçının.
Fondöten seçerken birçok faktör etkili olmaktadır:
Cilt tipiniz, nasıl bir kapatıcılık istediğiniz ve yüzünüzde nasıl bir etki istediğiniz gibi..

Yağsız ve Mat Likit Fondötenler

Yağsız ve mat sıvı fondötenler cilde parlaklık sağlamadan pürüzsüzlük yaratan fondötenlerdir. Fondötenin vermiş olduğu görünüm en az birkaç saat sürer ama kalıcılığı cildinizin ne kadar yağlı olduğu ile bağlantılıdır. Bu tip fondötenler orta derecede kapatıcılık sağlar.
Avantaj: Bu tip fondötenler mat bir görünüm ve cildinin dengelenmesini isteyenler için idealdir. Yağlı ciltlerde ya da yağlı bölgelerde diğer fondöten tiplerinden daha uzun süre dayanmaktadır.
Dezavantaj: Normalde bu fondötenleri kullanmanın dezavantajı yoktur ama bazen cildin kuru hissetmesine neden olabilir.

Ultra Mat Fondötenler

Bu tip fondötenler inanılmaz kalıcılığa sahip ortadan en yoğun kapatıcılığa sahip ürünlerdir. Büyük kısmı çok akıcı bir yapıya sahip olur ciltte hemen kurur. Bu zamanki ultra mat fondötenlerin uygulanması daha kolaydır.
Avantaj: Bu fondöten tipi eğer cildiniz çok yağlıysa ve makyajınızın dayanmadığından şikayetçi iseniz inanılmaz güzel bir seçenektir. İnanılmaz kalıcılığa sahiptir. Çok yağlı ciltler için önerilir.
Dezavantaj: Bu tip fondötenin tek dezavantajı diğer fondötenlerden daha yoğun olması ve biraz maske gibi durması ve cildi kurutması olabilir. Uygularken hemen yaymalısınız çünkü siz farketmeden hemen kuruyabilir ve tekrar yayılması zorlaşır. Diğer fondötenlerden daha zor yayılabildiği için farın ya da alllığın yapışması mümkün olabilir ve bu da tekrar düzeltmeyi zorlaştırır.
Ultra mat fondötenler çıkarılması en zor fondötenlerdir. Bu tip fondötenler en güzel en yağlı ciltler içindir.

Su Bazlı Likit Fondötenler

Bu fondötenler kalın yapıda gibi durur ama çabuk akar şişeden. Normalden kuruya dönük ciltler için uygundur.
Avantaj: Çoğunlukla su bazlı fondötenler ince-orta kapatıcılığa sahiptir ve normalden kuruya dönük ciltler içindir. Bu fondötenlerin yağ veya yumuşatıcı içerikleri allık ve farların rahatça uygulanmasını ve dağılmasını sağlar. Yapılan hatalar sünger ile düzeltilebilir.
Dezavantaj: Yağlı ya da karma cildiniz varsa bu fondöten tipi size uygun değildir. Su bazlı fondötende yumuşatıcı içeriklerin bir kısmı bile cilktte parlaklık yaratabilir. Doğru cilt tipi için, su bazlı fondöten kullanmanın dezavantajları yoktur. Eğer fondötenin yarattığı parlaklıktan rahatsız olursanız üzerine toz pudra kullanınız.

Yağ Bazlı Fondötenler

Yağ bazlı fondötenler ilk içerik olarak yağ, ikinci içerik olarak da su içermektedir. Yağ bazlı fondötenler, yağlıdır va kalın yapıya sahiptir.
Avantaj: Yağ bazlı fondötenler, çok kuru cilde sahip ya da kırışıklıkları olan bayanlar için idealdir. İçerikler cildin parlak ve nemli olmasını sağlarken kırışıklıkların da görünümünü azaltır.
Dezavantaj: Yağ bazlı fondötenler çok yağlı ya da yoğun olabilir ve uygulamada hata yaparsanız ciltte güzel durmayabilir. Ortadan yoğuna kapatıcılık sağlar ve uyguladıktan sonra hafif turuncuya dönme ihtimali olabilir. Bunun nedeni içeriğindeki yağın fondöten içindeki pigmentleri etkilemesi ve oksidize olmalarını sağlamasıdır. Bu fondötenin üzerine pudra uygularsanız, yağ talkı kapar ve cilt yoğun makyaj yapılmış gibi durabilir. Aynısı allık ve far için de geçerlidir. Onlar da ilk uygulandığında daha koyu duracaktır. Bu fondöten ile krem allıkların kullanılması önerilir.

Sıkıştırılmış Pudra Fondöten

Bu fondötenler kompakt şeklinde olup sıkıştırılmış pudra etkisi gösterirler. Sadece daha fazla kapatıcılığa sahiptirler. Genelde ipeksi yapıya sahiptirler ve cilde uygulandığında sıkıştırılmış pudra kadar kolay uygulanırlar. İnce-orta kapatıcılığa sahiptirler.
Avantaj: Pudra bazlı fondötenler normalden yağlıya dönük ya da karma ciltler için uygundur. Kolayca uygulanır ve bütün gün kalır. Ciltte ağırlık yapmazlar. Yoğunluk istemeyen bayanlar için idealdir. Güneş koruyucuları üzerine de kolayca uygulanabilir ve güneş koruyucularının yarattığı parlaklığı alır.
Dezavantaj: Eğer çok kuru bir cildiniz varsa uygun bir seçenek olmayabilir. Pudra içeriği cildi daha da kurutup pul pul olmasına neden olabilir. Çok yağlı cilde sahip bayanlarda ise pudra bazlı fondötenler gün içinde ciltteki yağın yüzeye çıkmasıyla daha kalın gözüküp maske gibi durabilir.

Krem-Pudra Fondötenler

Bu tip fondötenler, sıkıştırılmış pudra ve krem yapıdaki sıvı fondöten arasındadır. Kompakt şekilde olup yoğun kremsi, yağlı bir görünümü vardır. Uyguladığınız zaman kremsi görünüş yok olur ve mat, pudramsı sonuç elde edersiniz. Bu tip fondötenler sıkıştırılmış pudra fondötenlerden daha yogun kapatıcılığa sahiptir.
Avantaj: Kremsi-pudra fondötenler kolayca uygulanır, orta matlıkta ya da pudramsı sonuç sağlar. Normalden kuruya dönük ciltler ya da karma ciltler için uygundur. Fondöteni uyguladıktan sonra pudraya ihtiyaç duyulmaz. Pudra uygulamak isterseniz gene de mümkün olduğu kadar hafif uygulayın ki yüzünüzde yoğun makyaj görünümü olmasın.
Dezavantaj: Kremsi-pudra fondötenler yoğun olduğundan dolayı yağlı cilde sahip birisi için uygun olmaz. İçeriğindeki kremsi içerikler cildi daha da yağlandırır. Kuru ciltler içinse fazla pudralı olup cildi kurutabilir. Normal ciltler için çok daha uygundur.

Stik Fondötenler

Bu fondötenler, krem-pudramsı fondötenlerin stick formunda olanıdır. Ana farklılık stick fondötenlerin hem yoğun kapatıcı hem de hafif kapatıcı özelliğe sahip olanları bulunmaktadır. Hem mat hem de kremsi kapatıcılık sağlar. Birçok stik fondötenler, güneş koruyuculuğna sahiptir. Aynı zamanda kapatıcı özelliğine de sahiptir.
Avantaj: Kremsi-pudra fondötenler kolayca uygulanır, orta matlıkta ya da pudramsı sonuç sağlar. Normalden kuruya dönük ciltler ya da karma ciltler için uygundur. Fondöteni uyguladıktan sonra pudraya ihtiyaç duyulmaz. Pudra uygulamak isterseniz gene de mümkün olduğu kadar hafif uygulayın ki yüzünüzde yoğun makyaj görünümü olmasın.
Dezavantaj: Kremsi-pudra fondötenler yoğun olduğundan dolayı yağlı cilde sahip birisi için uygun olmaz. İçeriğindeki kremsi içerikler cildi daha da yağlandırır. Kuru ciltler içinse fazla pudralı olup cildi kurutabilir. Normal ciltler için çok daha uygundur

İnce Yapıda Fondöten, Renkli Nemlendirici

Yeni birtakım markalar artık incecik yapıda fondötenler piyasaya sürmektedir. Renkli nemlendiriciler yıllardır piyasada bulunmaktadır. Hem güneş koruyuculuğu hem de nem için idealdir. Günlük makyaj için ideallerdir. Fazla kapatıcılığa ihtiyacı olmayan ciltler için uygundur.
Avantaj: İnce yapıda fondötenler ya da renkli nemlendiricilerin kullanımı çok kolaydır. Solgun cilde renk vermek açısından inanılmazdır. Normalden kuruya dönük ciltler için güneş korumalı renkli nemlendiriciler cilt yıkandıktan sonra nemlendirici görevini de görmektedir.
Dezavantaj: Cildinde çok fazla pürüz, koyu renk halakalr ve renk farklılıkları olanlar için uygun olmayabilir. Mat bir görünüm yaratmalarına rağmen gene de yağlı ciltler ve akneye yönelik ciltler için uygun değildir.

Işıltılı Fondöten

Yeni trend artık yüzlerin ister fondötenler ister pudrayla ışıl ışıl olmasıdır. Normal hayatta çok fazla yapay durabilir ama normalden yağlıya dönük cildiniz varsa cildiniz çok yağlı duracaktır. Günlük makyajdan çok gece makyajı için uygundur.
Avantaj: Solgun ya da kuru ciltlere ışıltı sağlar.
Dezavantaj: Çok fazla ışıltı kırışıklıkları daha da belirgin hala getirir ve yağlı cildin parlamasından çok daha yağlı gözükmesini sağlar.