Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivMakyaj Teknikleri

Göz Kaleminizle Harikalar Yaratın

Göz Kaleminizle Harikalar Yaratın

Göz kalemi, aslında gözlerimizi belirginleştirmekte kullanabileceğimiz en önemli araç. Tek bir göz kalemiyle bile çok güel bir göz makyajı yapmak mümkün. Yeter ki göz kalemini gözlerimizi en güzel gösterecek şekilde kullanabilelim...

Göz kalemini uygularken elinizin sabit olmasına dikkat edin, gerekirse dirseğinizi masaya dayayarak elinizi sabitleyebilirsiniz. Gözünüzün iç kısmından dışına doğru kirpik çizgisi boyunca ince bir çizgi çekin. Başlangıçta çizgi mümkein olduğu kadar ince olsun, daha kalın çizgi çekmek isterseniz aynı işlemi daha kalın çizgi çekerek tekrarlayabilir ya da sadece dışa doğru çizgiyi kalınlaştırabilirsiniz.

Göz kapağınızın iç köşesinden başlayıp dış kenar çizgisi boyunca kalem çekebilir ya da çizgiyi kirpiklerinizin bittiği yerde de bitirebilirsiniz. Gözünüzün altına kalem çekmek isterseniz sadece gözünüzün 2/3’lik dış kısmına kalem çekin. Unutmayın ki göz altınıza çekmiş olduğunuz kalem göz üstünüze çektiğiniz kadar yoğun olmamalıdır. Aynı zamanda hem alta hem de üste çekmiş olduğunuz kalem gözün arka köşesinde birleşmelidir. Göz altı kirpik çizgisi boyunca kalem çekmekten sakınınız. Gözünüzün iç köşesine kalem çekmeyip boş bırakmak daha yumuşak bir görünüm kazandırır.

Göz kaleminin yoğunluğu ve kalınlığı göz kapağınızın yapısıyla alakalıdır. Göz kapağınız büyükse kaleminizi daha kalın ve yumuşak çekmelisiniz; göz kapağınız küçükse kaleminizi daha ince ve yoğun çekmelisiniz.

Göz İçine Kalem Çekmek

Göz içine kalem çekmenin pek çok dezavantajları var aslında. Birinci neden göz içine çekilen kalem kısa sürede bulaşıyor ve göz içinde hoş olmayan siyah noktalar oluşturuyor. Bir saatten önce bulaşan bir makyajı uygulamak iyi bir fikir değildir. Göz içine uygulanan kalem aynı zamanda gözünüzün tahriş olmasına da neden olur.

Hangi Renk Göz Kalemi?

Klasik bir göz kalemi uygulamasında üst göz kapağınız için koyu kahve, gri ya da siyah far; alt kirpik hiazası için de daha yumuşak olan kestane, açık kahve, açık gri ya da yumuşak bir siyah seçiniz. Göz kaleminin amacı kirpiklere derinlik kazandırmak ve kirpikleri daha kalın göstermektir. Eğer göz kalemi pastel ya da parlak renkte olursa kirpiklerden çok göz kaleminin rengi dikkat çekecektir.

Pudra farı göz kalemi olarak kullandıktan sonra göz altı ve yanaklarda kalan pudra fardan uçuşan pudra parçacıklarına dikkat edin. Farı uygulamadan önce fırçadan fazlalığı almak her zaman uçuşup yanak ya da göz altınıza yapışmasını engaller. En etkili yol, süngerinizle pudra parçacıklarını temizlemek ve daha sonra da fondöteninizle üzerinden geçmektir. Her zaman için göz kaleminizin yoğunluğunun istediğiniz gibi olup olmadığını kontrol edin. Özellikle öğleden sonra göz altınızı kaleminizn akmış mı ya da bulaşmış mı diye kontrol ediniz.

Göz Kalemi Uygularken Yapılan Başlıca Hatalar

Alt kirpiklerinizin dibine kalem çekmek için yağlı ya da kaygan kalemler kullanmayın çünkü bulaşmaya neden olurlar. Bu da hoş bir görüntü olmaz.

Parlak renklere sahip kalem ya da farlar kullanmayın, çok fazla makyaj yapmış görüntüsü verir. Gözünüzün güzelliğini gölgeler.

· Gözünüzün köşesine doğru kalemi uzatmayın.
· Göz kalemini, göz makyajınızın en belirgin kısmı yapmayın.
· Gözünüzün içine kalem çekmeyin, kornea için tehlikeli olabilir.
· Gözünüzü kalem yardımıyla belirginleştirmek isterseniz, kalemin üzerine az miktar far da uygulayın. Böylece kalemin bulaşmasını da engellersiniz.
· Küçük ya da birbirine yakın gözlere kalın göz kalemi uygulamayınız.
· Doğru fırça kullanılmadığı takdirde farı göz kalemi olarak kullanmayın.
· Göz kaleminizi çok siyah ya da çok parlak renklerde seçmeyiniz.