Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivMakyaj Teknikleri

Farklı Göz Tipleri İçin Göz Makyaj Teknikleri

Farklı Göz Tipleri İçin Göz Makyaj Teknikleri

Güzelliğimizin en önemli yansıması olan gözlerimizin gerçek güzelliğini ortaya çıkarmak ancak onları doğru bir şekilde vurgulamakla olur. Bu konuda her tip göz için farklı makyaj teknikleri en büyük yardımcımızdır.

Birbirlerine Uzak Gözler:

Tanımlama: İki göz arasındaki mesafe bir göz genişliğinden daha fazladır.
Amaç: Gözlerin birbirlerine daha yakın görünmesine yardımcı olmak.
Uygulama: Gözün iç köşelerinden göz kapaklarının yarısına kadar koyu renkler uygulanır. Göz pınarına yakın olan kirpiklere maskara uygulayarak gözler arasındaki mesafenin daha da daralması sağlanır. Kaşlar burun köprüsü üzerindeki mesafe azaltılmak üzere şekillendirilir.

Birbirlerine Yakın Gözler:

Tanım: İki göz arasındaki mesafe bir göz genişliğinden daha azdır.
Amaç: Gözlerin birbirlerine daha uzak görünmesine yardımcı olmak.
Uygulama: Göz kapağının yarısından dışa doğru koyu renkler kullanılır. Gözün iç köşesine ise daha açık renkler kullanılır. Kirpik dibine ise gözün bitişini geçip yukarı doğru sivrilecek şekilde göz kalemi uygulanır. Gözün dışına yakın olan kirpiklere ise maskara uygulanır.

Küçük Gözler:

Tanım: Göz kapakları küçüktür. Üst kirpik ile alt kirpik arasındaki mesafe azdır.
Amaç: Gözleri büyük göstermek.
Uygulama: Açık renkler kullanılır. Gözün dış uç kısmına aşağı ve yukarı olmak üzere göz kalemi ve far kullanılır. Gözü daha büyük göstermek için göz kalemi biraz daha uzatarak kullanılır. Son olarak kirpiklere bol miktarda maskara uygulanır.

Belirgin Olmayan Gözler:

Tanım: Gözler açık konumdayken gözkapakları görünmez.
Amaç: Gözlere derinlik ve şekil kazandırmak. Gözkapağını belirginleştirmek.
Uygulama: İkili farın orta tonları ile gözkapağından kaşlara kadar derinlik oluşturulur. Kaşların altındaki kemikli bölgeye tanım kazandırmak için daha derin doğal bir renk kullanılır. Göz boyunca burun köprüsüne kadar olan bölge vurgulanır. Kaş yayının oluştuğu bölgeyi ise vurgulamak için açık ve dikkat çekici bir renk kullanılır. İsteğe bağlı olarak göz kalemi uygulanır yada gözkapakları doğal bırakılır. Maskara kullanmadan önce kirpikler kıvrılır. Kaşlar şekillendirilir.

Çıkık Gözler:

Tanım: Belirgin şekilde yuvarlak ve dışa doğru çıkık gözler.
Amaç: Gözlerin çıkıklığını ve yuvarlaklığını dengelemek.
Uygulama: Çıkık göz kapaklarına kirpik diplerinden yukarıya doğru koyu renk far uygulanır. Sınır üst kirpiklere yakın bir nokta olarak belirlenir ve köklerle kirpikler arasındaki bölge doldurulur. Maskara kirpikleri dış köşelere uzatmak amacıyla kullanılır.

Derin Yerleşik Gözler:

Tanım: Gözler hemen kaş kemiğinin altına yerleşmiştir ve kaş bölgesi daha çıkık görünür.
Amaç: Alt gözkapağının daha belirgin olması sağlanır. Alt ve üst gözkapağı arasındaki denge sağlanır.
Uygulama: Tüm gözkapağına açık yada orta tonlarda far kullanılır. Gözkapağında oluşan kata daha koyu bir renk uygulanır böylece kaş altındaki kemikli bölge daha aşağıda görünmüş olur. Gözün dışa doğru 2/3’lük kısmına inceden kalına doğru kalem uygulanır. Maskara kullanılır.