Kullanıcı adı: Şifre: { Şifremi unuttum } { Forum Aktivasyon } Üye olmak istiyorum!

ItsBeauty.com


Makyaj ve Bakım

ArşivMakyaj Teknikleri

Makyaj Ürünleriniz Güvenli mi?

Makyaj Ürünleriniz Güvenli mi?

Çok azımız makyaj ürünleri konusunda dikkatlidir. Makyaj ürünlerimizin kullanımı ve saklanması konusunda dikkatsiz olduğumuz takdirde cildimiz ciddi zarar görebilir.

Bu nasıl mümkün olabilir? Çoğu kozmetik ürünü içerik itibariyle su içermektedir. Su, mikropların yetişmesi için zemin hazırlamaktadır. Bu mikroplar da cildinize zarar vererek hasta olmanıza neden olabilmektedir. Tabii ki çoğu kozmetik ürün, ürünü mikroplardan koruyan kimyasallar içermektedir. Uzun süre sıcağa, güneş ışığına ve neme maruz kalmak bu koruyucuları etkisiz hale getirmektedir.

Koruyucu içermeyen ve doğal olan kozmetik ürünler ise, mikroplara karşı kimyasal koruyucu içermediğinden dolayı daha da korumasızdır.

Kullandığımız kozmetik ürünlerinin mikrop yuvası olmasını engellemek mümkün. Ürünlerimizi kullanırken ve muhafaza ederken hijyene özen göstermeliyiz. İşte ürünlerimizin kullanımı ve muhafazası konusunda birkaç öneri:

· Makyaj malzemelerinizi serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Güneş ışığına maruz kalmasını engelleyiniz.

· Makyaj malzemelerinizi sakladığınız kutuyu kullanmadığınız zaman mutlaka kapalı tutunuz.

· Tüm kalemleri ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz. Her kullanımdan sonra kalemtraş ile açılmalıdır.

· Stik şeklinde olan ürünler ( fondöten, allık ) her kullanımdan sonra temiz bir peçete yardımıyla temizlenmelidir.

· Cildinizde herhangi bir enfeksiyon varsa makyaj yapmayınız. Enfeksiyon sırasında kullanmış olduğunuz makyaj malzemelerinizi atmalısınız. Aksi takdirde enfeksiyon nüksedebilir.

· Makyaj yaparken parmaklarınızı kullanmak yerine temiz aplikatörleri kullanınız.

· Makyaj malzemelerinizi anneniz, kız kardeşiniz ya da en yakın arakadaşınız ile bilr paylaşmayınız.

· Herhangi bir ürününüzün rengi, yapısı ya da kokusu değişirse kullanımı bırakınız.

· Eğer herhangi bir ürününüzün kıvamı yeni aldığınızdaki gibi değilse içine asla su katmayınız. Atınız ve yenisini alınız.

· Kullandığımız makyaj fırçaları, aplikatörleri ve süngeleri haftada bir mutlaka yıkamalıyız. Özel temizleyiciler olduğu gibi sabun ile de temizleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra tekrar aynı şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Makyaj ürünleri satın alırken mağazalarde yer alan tester ürünleri kullanmamak gerekir. Testerları pek çok kişi kulandığından mikrop barındırma oladılığı oldukça yüksektir. Mutlaka kullanmamız gerekiyorsa ayrı bir aplikatör ile uygulamakta fayda vardır.